Ako vybrať príslušenstvo k holiacemu strojčeku?

Hladké holenie bez podráždenej pokožky.

náhradní hlavice

Vďaka príslušenstvu k holiacim strojčekom sa môžete dokonale hladko a pohodlne oholiť, resp. predĺžiť životnosť prístroja. Stačí si len vhodne vybrať.

Na čo sa zamerať

Nakoľko existuje množstvo doplnkov k holiacim strojčekom, musíte najskôr zvoliť správnu kategóriu. Ak váš prístroj už dobre nepracuje, podľa typu hľadajte náhradnú hlavicu, čepele, planžety, rotačné hlavice alebo žiletky. Zhoršenie vlastností strojčeka môže byť tiež dôsledkom jeho nedostatočného čistenia, resp. vyschnutia zvlhčovacieho prúžku. V takom prípade vás budú zaujímať náplne do čistiacich staníc alebo mazacie oleje. Komfort pri holení dosiahnete aj dôkladným rozotrením peny na holenie, s čím vám pomôže holiaca štetka. Ak vám záleží na ochrane holiaceho strojčeka počas prepravy, všímajte si puzdrá. Pri cestovaní oceníte i dodatočné nabíjacie adaptéry. Špecifickú kategóriu tvoria náhradné žiarovky do dámskych IPL epilátorov. 

Niektoré príslušenstvo je kompatibilné iba s určitými typmi holiacich strojčekov. Ide predovšetkým o náhradné hlavice, čepele, planžety a rotačné hlavice, ktoré sú zvyčajne určené pre konkrétny model. Náhradné hlavice do mechanických strojčekov na žiletky nájdete pod rovnakým názvom ako samotný prístroj. V prípade elektrických modelov je v tomto smere občas nevyhnutné preštudovať si manuál alebo popis na náhradných planžetách či frézach. Kompatibilitu overujte aj pri nabíjacích adaptéroch, čistiacich staniciach a puzdrách stanovených pre konkrétny typ holiaceho strojčeka. 

Cena príslušenstva sa pohybuje rádovo od pár až po stovky eur. V každej kategórii prevláda iná. Pred kúpou samotného strojčeka si ju však vždy overte, najmä pri náhradných nadstavcoch. Niektorí výrobcovia môžu prístroj ponúkať lacnejšie, ale vynahradia si to drahším príslušenstvom. V prípade hlavíc a čepelí zvyčajne platí, že pri nákupe väčšieho množstva býva jednotková cena nižšia.

štětka na holení

Typy príslušenstva

Holiace hlavice a čepele

Pokiaľ vlastníte ručný holiaci strojček, musíte pravidelne vymieňať hlavicu alebo čepele. Zvyčajne sa otupia v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Všetko závisí od kvality materiálu a frekvencie holenia. Informáciu o tom, ako dlho strojček vydrží ostrý sa väčšinou dozviete z popisu, konkrétne v podobe počtu holení. Čepele môžu byť vyhotovené výhradne z nehrdzavejúcej ocele, prípadne doplnené vrstvou titánu, ktorá predlžuje životnosť i odolnosť voči hrdzaveniu. Sústreďte sa tiež na počet hlavíc/čepelí v balení. Čím ich je viac, o to nižšia bude jednotková cena.

Planžety a rotačné hlavice

Tieto komponenty elektrických holiacich strojčekov nemusíte meniť tak často. Vydržia jeden či dva roky. Z tohto dôvodu bývajú drahšie než holiace hlavice. Výrobcovia ich zvyčajne predávajú po jednom kuse. Čo sa týka materiálu, používa sa nehrdzavejúca oceľ. Miestami je doplnená vrstvou titánu, ktorá čepele chráni pred otupením a koróziou, čím zvyšuje ich životnosť.

Žiletky

Na trhu sú bežne k dispozícii aj tradičné žiletky z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sa využívajú už desaťročia v klasických holiacich strojčekoch typu „bager“. Spomedzi všetkých typov nadstavcov ide o najlacnejšie riešenie. Vydržia však len pár holení. Výrobcovia tento údaj občas uvádzajú v popise, prípadne si musíte pomôcť konkrétnymi skúsenosťami spotrebiteľov.  Aj v tomto prípade platí, že pri nákupe viacerých kusov zaplatíte za jednotlivé žiletky menej. Malé balenia však oceníte v rámci testovania, ktorý model vám najviac vyhovuje.

Náplne do čistiacich staníc

Na to, aby stanica na holiaci strojček dostatočne plnila svoju úlohu, musíte pravidelne vymieňať čistiacu náplň, ktorá dezinfikuje i udržiava povrch strojčeka. Pri výbere sa zamerajte na objem, s ktorým súvisí aj životnosť náplne. Zvyčajne ide o 150-300 ml – pochopiteľne záleží aj na tom, aké množstvo gélu stanica spotrebuje na jedno vyčistenie. Výnimkou nebývajú ani aromatizované náplne, ktoré holenie ešte viac spríjemnia. 

Puzdrá

Na výber máte buď univerzálne alebo určené pre konkrétny typ holiaceho strojčeka. V druhom prípade si overte, či daný model zodpovedá puzdru. Pri univerzálnych riešeniach nezabudnite porovnať rozmery, aby sa do nich strojček zmestil. Lepšiu ochranu prístroju poskytne práve druhý typ puzdra, nakoľko v ňom býva pevne prichytený.

Holiace štetky

Používají se k rozdělávání a rovnoměrnému nanášení holicí pěny na pokožku. Oholení je tak po použití štětky o něco pohodlnější a méně dráždivé. Nejluxusnější štětky se vyrábí z velmi jemných jezevčích štětin, jsou ale poměrně drahé. Dostupnější jsou štětky z tvrdších kančích štětin, nejlevněji pak zakoupíte ty se syntetickými štětinami. I ty přitom mohou být kvalitativně srovnatelné s přírodními alternativami.

Mazacie oleje

Kvalitný olej do holiaceho strojčeka dokáže zlepšiť jeho vlastnosti i životnosť a znížiť zahrievanie. Nakoľko sa dávkujte po kvapkách, 5-ml fľaštička môže pri každotýždennom používaní vydržať aj niekoľko mesiacov.

Adaptéry

Náhradný nabíjací adaptér neoceníte iba v prípade straty toho pôvodného. Pomôže vám aj pri častom cestovaní. Jeden si ponecháte v batožine a druhý bude čakať doma v kúpeľni. Vyhnete sa tak problémom s holením počas služobných ciest. Vždy skontrolujte kompatibilitu adaptéra s daným holiacim strojčekom. Väčšina výrobcov však v rámci svojich produktov používa nanajvýš niekoľko typov pripojenia. 

Náhradné žiarovky do IPL

V dôsledku poklesu intenzity svetla vychádzajúceho z centrálnej lampy, sa zhoršeniu vlastností časom nevyhnú ani laserové epilátory. Na trhu bývajú bežne k dispozícii náhradné lampy. Ani tu ale nezabúdajte na kompatibilitu s konkrétnym prístrojom. V tomto smere vám pomôže manuál či popis na náhradnej lampe.

olej na holicí strojky

Údržba a výmena holiacich hlavíc, planžiet, rotačných hlavíc a žiletiek

Na to, aby čepele vydržali čo najdlhšie, pri akomkoľvek holiacom strojčeku vždy platí jediné – po každom použití ich treba vyčistiť. Konkrétna životnosť sa následne odvíja od frekvencie holenia a typu mechanizmu. Jednorazové žiletky môžete zvyčajne použiť 5-10x, holiace hlavy mechanických strojčekov musíte vymeniť po cca 1-3 mesiacoch. Najdlhšie vám vydržia planžety a rotačné hlavice elektrických strojčekov, ktoré stačí nahradiť približne po jednom až dvoch rokoch používania. Ak sa strojček začne pri holení zasekávať, vynecháva chĺpky a dráždi pokožku, nastal čas na jeho výmenu. V prípade jednorazových a mechanických prístrojov býva znamením aj vyschnutý či odlepený zvlhčovací prúžok.